• 3.1.9
  • در حال تکمیل
  • فعال

کدایگنایتر یک اپلیکیشن فریمورک (چارچوب نرم‌افزاری) است

کدایگنایتر یک تولکیت برای افرادی است که از زبان PHP برای توسعه وب‌سایت استفاده می‌کنند. هدف کدایگنایتر این است که با ارائه مجموعه کاملی از لایبرری‌ها برای تسک‌های رایج و ضروری، و همچنین یک رابط کاربری ساده و نیز ساختار منطقی برای دسترسی به این لایبرری‌ها، شما را قادر سازد تا پروژه‌های خود را نسبت به حالتی که کدنویسی پروژه‌ها را از ابتدا و به اصلاح از پایه انجام می‌دهید، بسیار سریعتر توسعه دهید. کدایگنایتر با کاهش مقدار کد مورد نیاز برای هر تسک معین، این امکان را فراهم می‌کند تا با خلاقیت بیشتری روی پروژه خود تمرکز کنید.

کدایگنایتر رایگان است

کدایگنایتر تحت لایسنس MIT منتشر شده است، بنابراین هر طوری که بخواهید می‌توانید از آن استفاده کنید. برای اطلاعات بیشتر لطفا توافقنامه لایسنس را بخوانید.

کدایگنایتر سبک است

کدایگنایتر واقعا سبک است. هسته سیستم تنها به چند لایبرری بسیار کوچک نیاز دارد که در این در تضاد کامل با بسیاری از فریمورک‌ها است که به طور قابل توجهی به ریسورس‌های بیشتری ندارند. لایبررری‌های اضافی به صورت داینامیک و به محض درخواست براساس نیازهای شما برای یک پردازش معین لود می‌شوند. بنابراین هسته سیستم بسیار سبک و سریع است.

کدایگنایتر سریع است

واقعا سریع است. تیم کدایگنایتر شما را به چالش یافتن فریمورکی با پرفورمنس بهتر از کدایگنایتر می‌طلبد.

کدایگنایتر از MVC استفاده می‌کند

کدایگنایتر از رویکرد MVC استفاده می کند که اجازه می‌دهد لاجیک (منطق) برنامه از بخش نمایش جدا شود. استفاده از این رویکرد خیلی خوب است، به خصوص برای پروژه‌هایی که دیزاینرها با فایل‌های تمپلت کار می‌کنند. MVC را در پست مدل ویو کنترلر توضیح داده‌ایم.

کدایگنایتر URLهای تمیزی تولید می‌کند

URLهای تولید شده توسط کدایگنایتر تمیز و موردپسند موتورهای جستجو هستند. به جای استفاده از رویکرد استاندارد "کوئری استرینگ" از URLهایی استفاده می‌کند که دارای تشابه با سیستم‌های پویا هستند. گداینایتر از رویکردی مبتنی بر سگمنت استفاده می‌کند.

example.com/news/article/345

توجه

به صورت پیش‌فرض فایل index.php در URL وجود دارد، اما آن را به وسیله یک فایل .htaccess ساده می‌توان حذف کرد.

کدایگنایتر قدرت زیادی دارد

کدایگنایتر طیف گسترده‌ای از لایبرری‌ها را به همراه دارد که رایج‌ترین تسک‌های مورد نیاز در توسعه وب مانند دسترسی به دیتابیس، ارسال ایمیل، اعتبارسنجی داده‌های فرم، نگهداری سشن‌ها، دستکاری تصاویر، کار با داده‌های XML-RPC و بسیاری موارد دیگر را فراهم می‌کنند.

کدایگنایتر توسعه‌پذیر است

سیستم به راحتی به وسیله لایبرری‌ها، هلپرها، یا از طریق اکستنشن‌های کلاس یا هوک‌های سیستم قابل توسعه است.

کدایگنایتر نیازی به موتور قالب ندارد

اگرچه کدایگنایتر همراه خود یک تمپلت پارسر ساده دارد که می‌تواند در صورت تمایل مورد استفاده قرار گیرد، مجبور به استفاده از آن نیستید. تمپلت انجین‌ها یا موتورهای قالب پرفورمنسی به اندازه خود PHP ندارند، و برای استفاده از یک تمپلت انجین باید سینتکس آن را بیاموزید که معمولا کمی آسان‌تر از یادگیری اصول اولیه PHP است. فرض کنید بلاک کد زیر را داریم:

<ul>
<?php foreach ($addressbook as $name):?>
        <li><?=$name?></li>
<?php endforeach;?>
</ul>

این کد را با کد کاذب تولید شده توسط یک تمپلت انجین مقایسه کنید:

<ul>{foreach from=$addressbook item="name"}
<li>{$name}</li>
{/foreach}</ul>

بله، کد داخل مثال تمپلت انجین تمیزتر است ولی این تمیزتر بودن بهایی دارد که بهای آن با کاهش پرفورمنس پرداخت می‌شود، دلیل این امر این است که این کدهای کاذب باید مجددا به کدهای PHP تبدیل شوند تا قابل اجرا باشند. از آنجایی که یکی از اهداف ما حداکثر پرفورمنس است، تصمیم گرفته‌ایم که استفاده از تمپلت انجین را کاملا اختیاری و به عهده برنامه‌نویس بگذاریم.

کدایگنایتر به طور کامل مستندسازی شده است

برنامه‌نویس‌ها عاشق کدنویسی و متنفر از تهیه مستندات هستند. البته که ما نیز مستثنی نیستیم، اما از آنجا که مستندسازی کد به اندازه خود کد اهمیت دارد، متعهد به انجام آن هستیم. سورس‌کد ما نیز خیلی تمیز است و به خوبی کامنت‌گذاری شده است.

کدایگنایتر کامیونیتی دوستانه‌ای از کاربران خود دارد

ما دارای کامیونیتی رو به رشد هستیم که می‌توانید ببینید که کاربران به صورت فعالانه در انجمن‌های کامیونیتی شرکت دارند.


سایر پست‌های داکیومنت

سایر پست های داکیومنت