وبلاگ

وبلاگ

با جدیدترین مقالات همیشه یک برنامه‌نویس به روز باشید

لیست دایکتوری‌ها در htaccess
وقتی که یک مرورگر وب به یک دایرکتوری در وب‌سایت شما اشاره می‌کند که فایل index.html (یا هر فایل index دیگری) در آن وجود ندارد، فایل‌های موجود در آن دایرکتوری می‌توانند در یک صفحه وب لیست شوند. دستورات نحوه لیست شدن این دایرکتوری ها را در این مقاله بررسی کرده‌ایم.

بهینه‌سازی طراحی برنامه دسکتاپ

با ظهور تلفن‌های هوشمند، برنامه‌های موبایل جای برنامه‌های دسکتاپ را گرفتند. اما تولیدکنندگان نمی‌توانند از طراحی برای دسکتاپ چشم‌پوشی کنند. زیرا دسکتاپ هنوز یک بستر اصلی برای تجارت است و مردم هر روز از برنامه‌های دسکتاپ برای حل مشکلات تجاری استفاده می‌کنند.

رقیه اباذری رقیه اباذری
2 روز پیش

مثال‌های عینی برای طراحی خوب و بد UX

درک ترکیب تجربه خوب و بد کاربر تقریبا یک چیز ذهنی است و به سختی قابل تشخیص است. خوشبختانه یکسری اصول راهنما وجود دارد که می تواند که در جهت گیری ما برای درک المان‌های تجربه کاربری خوب کمک شایانی می‌کند.درک این اصول یک هنر است. اینکه چگونه این اصول در عمل خود را نشان می‌دهند و درک تجربه کاربری خوب در مقابل تجربه کاربری بد هم یک هنر دیگر است.

رقیه اباذری رقیه اباذری
7 روز پیش

انواع ساختار سایت

بیشتر طراحان سایت، مبنای طراحی خود را جذابیت برای کاربر گذاشته‌اند. این کار درستی است اما باید کمی فراتر برویم و نکته‌های بیشتری را در نظر بگیریم. خصوصا اگر قصد طراحی صفحات لندینگ پیج را داریم. نکته‌ای که قصد صحبت درباره آن داریم، ساختار سایت به عنوان یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها برای تجربه کاربری خوب هست.

رقیه اباذری رقیه اباذری
7 روز پیش

پروتکل HTTP و درک ارتباط کلاینت و سرور

اگر فیلد کاری شما طوری هست که با وب سروکار دارید، درک مفاهیم HTTP مهم بوده و نقش اساسی برای کار شما دارد. به همین دلیل در این مقاله از باورژن قصد داریم کمی در رابطه با مفاهیم HTTP توضیح دهیم. HTTP مجموعه قوانینی است که سرور برای انتقال انواع مدیا شامل تصاویر، متن و صدا و فیلم و ... باید در سراسر جهانwww رعایت کند.

رقیه اباذری رقیه اباذری
7 روز پیش

لاراول فریمورکی برای سرعت بخشیدن به کدنویسی

مقاله‌های زیادی درباره مقایسه فریمورک لاراول با سیموفنی یا مواردی از این قبیل در سطح اینترنت یافت می‌شود. با این حال در این مقاله قصد مقایسه فریمورک‌ها را نداریم. بلکه سعی در توضیح مزایای لاراول و امکانات فریمورک لاراول داریم. امکانات بی‌نظیری که باعث شده است برنامه‌نویسان زیادی به سمت برنامه‌نویسی لاراول تغییر مسیر دهند

رقیه اباذری رقیه اباذری
2 هفته پیش

مزایای منحصر به فرد استفاده از فریمورک لاراول

خدمات توسعه لاراول، جامعه PHP را غافلگیر کرده است. به جرات می‌توان گفت لاراول یکی از بهترین‌ فریمورک‌های PHP است که کار برنامه‌نویسی و کدزدن را سرعت بخشیده است. حتی ارتقا و توسعه هم با لاراول راحت‌تر شده است. به طوریکه توسعه برنامه به جای خسته‌کننده بودن، تبدیل به کاری جذاب و خلاقانه شده است.

رقیه اباذری رقیه اباذری
3 هفته پیش

7 گام برای شروع یادگیری حرفه‌ای برنامه‌نویسی لاراول

چطور بهترین منبع آموزش لاراول را انتخاب کنیم؟ کدام دوره آموزش لاراول ارزش وقت گذاشتن دارد؟ ذهن اکثر افرادی که تازه وارد دنیای فریم‌ورک لاراول شده‌اند با این سوالات مشغول می‌شود. در این مقاله 7 گام برای شروع یادگیری حرفه‌ای برنامه‌نویسی لاراول را گردآوری کرده‌ایم.

رقیه اباذری رقیه اباذری
3 هفته پیش

مشهور‌ترین برنامه‌نویس‌های زن جهان

برنامه‌نویسی یک گزینه شغلی جذاب در دنیای امروز است. البته زمانی برای شما جذاب و پولساز خواهد شد که برای رسیدن به بهترین‌ها، سخت کار کنید. با این حال برنامه‌نویسی یک رشته تحت سلطه مردان است. گرچه هستند زنانی که در حوزه برنامه‌نویسی برای خود نام و نشانی رقم زده زده‌اند. درست در راس جدول مشهورترین‌ها یا بهتر بگوییم اولین‌ها، آدا لاولاس معروف جهان قرار دارد.

رقیه اباذری رقیه اباذری
4 هفته پیش

یک روز از زندگی یک برنامه نویس

شرکت‌های فناوری دیگر تنها کسانی نیستند که به دنبال برنامه‌نویس خوب می‌گردند. تغییر و تحولی که در کسب‌وکارها و دنیای دیجیتال اتفاق افتاده است، حتی شرکت‌های بیمه و فروشگاه‌های اینترنتی تازه تاسیس را هم نیازمند برنامه‌نویس کرده است. اما بیشتر این شرکت‌ها هیچ ذهنیتی راجع نحوه برخوره، وظایف و حتی جذب برنامه‌نویس ندارند.

رقیه اباذری رقیه اباذری
4 هفته پیش

7 ویژگی یک برنامه‌نویس خوب

استخدام یک برنامه‌نویس خوب و خبره و بااستعداد یکی از چالش‌های مدیران ارشد شرکت‌ها است. در این مقاله چند خصوصیت یک برنامه‌نویس خوب که قبل از استخدام باید در نظر گرفته شود را لیست کرده‌ایم. چنانچه برنامه‌نویس هستید فرصتی خوبی ست برای محک زدن خودتان که این خصایص اخلاقی و کاری را دارید یا خیر.

رقیه اباذری رقیه اباذری
4 هفته پیش