وبلاگ

وبلاگ

با جدیدترین مقالات همیشه یک برنامه‌نویس به روز باشید

تکنولوژی وب‌آرتی‌سی (WebRTC) چیست و چگونه کار می‌‌‌‌‌کند؟

دنیای ارتباطات بر پایه وب با سرعتی در حال تغییر است که تصورش را هم نمی‌کنید. امروزه برای برقراری ویدیو کنفرانس یا تبادل یک فایل فقط به یک یوآرال (URL) نیاز دارید. به واسطه قدرت وب‌آرتی‌سی، امکانات بی‌شماری در این زمینه در اختیار توسعه‌دهندگان و بیزینس‌ها قرار گرفته است.

فاطمه رسولی فاطمه رسولی
1 ماه پیش

بهترین پکیج‌های لاراول

به عنوان یک توسعه‌دهنده PHP، باید با نحوه استفاده از فریمورک‌ها آشنا باشید. فریمورک‌ها با ساده‌سازی روش‌های رایج مورد استفاده در توسعه پروژه‌های بزرگ وب مانند پکیج‌ها، ماژول‌ها، افزونه‌ها و حتی کامپوننت‌ها، سعی دارند روند توسعه را آسان کنند. اگر با لاراول کار می‌کنید پیشنهاد می‌کنم این مقاله درباره بهترین پکیج‌های لاراول را حتما مطالعه کنید.

رقیه اباذری رقیه اباذری
8 ماه پیش

آموزش ساخت لینک در html

لینک‌ها یکی از جالب‌ترین نوآوری‌های ارائه شده در وب است. لینک‌ها از ابتدا یکی از ویژگی‌های وب بوده‌اند و می‌توان گفت که از عناصر اصلی وب هستند. لینک‌ها به ما امکان می‌دهند تا یک داکیومنت را به داکیومنت یا منابع دیگر لینک کنیم. یا حتی می‌توانیم به بخش‌های خاصی از یک داکیومنت لینک‌دهی داشته باشیم. حتی می‌توانیم اپلیکیشن را در یک آدرس وب در دسترس قرار بدهیم تا کاربران از آن استفاده کنند. تقریباً هر محتوای وب را می‌توان به لینک تبدیل کرد تا هنگام کلیک یا فعال شدن، مرورگر وب به آدرس وب یا URL دیگری برود.

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

آشنایی با سلکتورهای css

در CSS از سلکتورها برای هدف قرار دادن المان‌های HTML که قصد استایل دادن به آن‌ها را داریم، استفاده می‌شود. طیف گسترده‌ای از سلکتورهای CSS در دسترس است که به شما امکان می‌دهد تا طراحی صفحات وب خود را جذاب‌تر کنید. در این مقاله ضمن آشنایی با سلکتورهای css، انواع مختلف سلکتورها را با جزئیات کامل مشاهده خواهیم کرد و نحوه کار آن‌ها را مشاهده خواهیم کرد.

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

کلاس‌های تک اکشن در کنترلر لاراول

فانکشن‌های جادویی در PHP وجود دارد که __invoke یکی از آن‌هاست. از طریق متد __invoke، فقط با یک فانکشن __invoke کلاس‌هایی را ایجاد می‌کنیم و هر زمان که آبجکت آن‌ها فراخوانی شود، مستقیماً متد __invoke را فراخوانی می‌کند. پس دیگر نیازی نیست به‌صورت دستی $obj->someFunction() را بنویسید.

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

آموزش آرایه‌ها در PHP

در این پست با اصول آرایه ها در PHP آشنا خواهید شد. نحوه ایجاد آرایه و نحوه استفاده از آرایه‌های انجمنی و چند بعدی را یاد خواهید گرفت و نمونه‌های زیادی از آرایه‌ها را در عمل مشاهده خواهید کرد. آرایه در PHP یک ساختار داده است که به شما امکان می‌دهد چند عنصر را در یک متغیر ذخیره کنید. این عناصر به صورت جفت key-value ذخیره می‌شوند. در واقع هر زمان نیاز به ذخیره لیستی از عناصر باشد، می‌توان از یک آرایه استفاده کرد.

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

اصول طراحی تجربه کاربری

درک تفاوت بین تجربه کاربری خوب و بد کاربر، کمی سخت است. در حقیقت چیزی که یک تجربه خوب را تشکیل می‌دهد، اغلب اوقات یک معقوله ذهنی است و احتمالاً در افراد یا زمینه‌های مختلف متفاوت خواهد بود. به همین دلیل درک کاربر برای فرآیند طراحی تجربه کاربری یک موضوع حیاتی است. اگرچه نمی‌توانیم صریحاً تعریف کنیم که تجربه کاربری خوب در هر شرایطی چگونه است و چه فاکتورهایی دارد، اما می‌توانیم...

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

متادیتاها در html

head در صفحه HTML بخشی است که هنگام لودشدن صفحه در مرورگر وب نمایش داده نمی‌شود و شامل اطلاعاتی از قبیل صفحه <title>، لینک‌ بخش فایل‌های CSS، لینک به فوآیکون و سایرمتادیتاها است. در این مقاله  از آموزش html همه موارد بالا به‌علاوه موارد دیگری را شرح خواهیم داد تا مبنای خوبی برای کار با نشانه گذاری به شما ارائه دهیم.

رقیه اباذری رقیه اباذری
10 ماه پیش

آموزش سینتکس‌ CSS (ویژه افراد مبتدی)

CSS , html را می‌توان مکمل همدیگر دانست. اگر طراحی یک صفحه وب ساده را مانند یک ساختمان در نظر بگیریم. ما با استفاده از html ساختار و اسکلت ساختمان را پیاده‌سازی می‌کنیم و با CSS نمای ساختمان را طراحی می‌کنیم. طراحی هر بخشی قوانین  خاص خودش را نیاز دارد. مثلا برای پنجره‌ها نمی‌توان از سنگ مرمر استفاده کرد. در واقع در اصول ساختمان‌سازی چیزی تحت عنوان پنجره مرمری نداریم. در CSS هم این قانون صدق می‌کند.

رقیه اباذری رقیه اباذری
11 ماه پیش